Obecně jsou odlučovací zařízení používána k jednomu nebo více účelům:
Je určen pro maximálně přípustný obsah koncentrace uhlovodíků 5 mg/l. Je vybaven koalescenčním a absorpčním filtrem, automatickým uzavíracím zařízením a / nebo elektronický systém varování.
Adsorpční filtr se používá ke snížení odtokových koncentrací. To znamená, jestliže má odlučovač adsorpční filtr umožňující odstranění zbytkových neemulgovaných lehkých kapalin, musí samotný odlučovač vyhovovat všem požadavkům a zkouškám pro třídu I a sorpční filtr pak požadavkům ČSN 75 6551. Z nichž nejdůležitější je pro posouzení funkčnosti zařízení maximální filtrační rychlost a minimální tloušťka filtrační vrstvy.
Je určen k dosažení koncentrace méně než 100 mg/l oleje. Je vhodný pro místa, kde jsou nižší požadavky na kvalitu odtokové vody (například kde odpadní voda přechází do odpadní vody pro další čištění).
Odlučovač je vybaven obtokovým zařízením, které umožňuje, aby v době překročení kapacity odlučovače dané jeho jmenovitou velikostí byl havarijní průtok odveden bez toho, aniž by prošel celým odlučovačem.
Odlučovač musí vyhovět všem požadavkům a zkouškám dle ČSN EN 858-1. Maximální průtok odlučovačem, odpovídající jeho jmenovité velikosti, nesmí být překročen.
Typy podle obtokového objemu:
Příklad: Z plochy 0,8 ha odtéká voda v návrhovém množství daném intenzitou 15´ deště příslušné periodicity (např. 150 l/s/ha) tj. odtéká tedy 120 l/s . Na toto množství musí být navržena a dimenzována kapacita odlučovače. Toto množství musí převést odlučovač bez použití obtoku. Obtok je pak určen na převedení části odtékající vody v případě, že by skutečná intenzita přívalového deště byla vyšší než je návrhová (tzn. větší než 150 l/s/ha). Například při intenzitě deště 170 l/s/ha by obtékalo v tomto příkladě obtokem 16 l/s. Použitím obtoku nelze zmenšit potřebnou kapacitu odlučovače, nelze tedy například v našem případě vést odlučovačem jen 50 l/s a zbytek nechat obtékat obtokem.
(např.parkovišť v případech, kdy kontrola je nereálná a obtížně realizovatelná)
Při stanovení se vychází z požadavku kanalizačních řádů. Dále je třeba přihlédnou k hodnotám, které odpovídají současnému stavu techniky popsanému např. v ČSN EN 858-1, která zařazuje odlučovače do tříd podle parametrů dosažených při typové zkoušce.Vzhledem k současnému stavu techniky doporučujeme požadovat pouze odlučovače třídy 1 a jim odpovídají emisní hodnotu ukazatele NEL 5 mg/l. V zemích EU je obvyklé nepředepisovat emisní hodnoty, ale požadovat pouze to, aby odlučovač odpovídal konstrukčně normě a požadavkům na třídu odlučování. Důraz je kladen na řádné provozování odlučovače LK.
Při stanovení se vychází z požadavku kanalizačních řádů. Dále je třeba přihlédnout k charakteru výroby. V tomto případě je pak možné předepsat konkrétní emisní hodnoty, protože výstup je měřitelný. Opět se doporučují hodnoty 5 mg/l NEL vzhledem ke zdůvodněným zvyklostem v zemích EU. I když v řadě zemí jsou povolované hodnoty i několikanásobně vyšší.
OLK je tvořen kalovým prostorem, odlučovací částí (třídy I nebo třída II) a podle potřeby prostorem pro odběr vzorků.
Podrobnější informace k dimenzování, manipulaci, pokládce a ohledně instalace PE odlučovačů naleznete v samostatném katalogu Odlučovače lehkých kapalin.
Zařízení slouží k odloučení lehkých kapalin z dešťových vod odtékajících z parkovacích a odstavných ploch, čerpacích stanic, mycích linek pro osobní i silně znečištěné nákladní a zemědělské vozy apod. Osazení je možné jak do pochůzného, tak i do pojížděného terénu. Do lapolu nelze přivádět splaškové vody. Hydraulické zatížení Qmax = 6 - 300 I/s. Zbytková koncentrace Cl 0-C4OL < 5,0; 0,34; 0,2 mg/l.
Veškeré odlučovače jsou naceňovány formou poptávky dle specifik projektu.
Voda s obsahem ropných látek přitéká do sedimentačního prostoru do koalescenční sekce se sdruženou funkcí deemulgace a usměrněním průtoku. Pevné suspendované látky se usazují v sedimentačním prostoru. Ropné látky vystupují k hladině a jsou unášeny vodou vystupující z odlučovacího prostoru přes přelivnou hranu. Gravitací odloučené ropné látky se shromažďují na hladině sběrné šachty za koalescenční sekcí. Na sorpčním filtru je voda dále dočištěna na deklarované parametry. Po průtoku sorpcí vyčištěná voda odtéká přes prostor havarijního uzávěru do výstupní (vzorkovací) šachty a dále potrubím do recipientu. Popsaná funkce odpovídá odlučovačům s účinností čištění cnel do 0,34 mg/I. U ostatních účinností je funkce obdobná.
Při maximálním hydraulickém zatížení stoupne hladina v OLK až nad kótu přelivné hrany odlehčení a gravitací vyčištěná voda odtéká odlehčovací trasou pod nornou stěnou přes přeliv odlehčení do výstup-ní šachty a do recipientu. Ropné látky zůstávají zadrženy na hladině sedimentační sekce. Po opětném poklesu hladiny jsou lehké kapaliny odvedeny sběrným žlabem na koalescenci a sorpci.
Odlučovač lehkých kapalin je složen z betonové prefabrikované nádrže a plastové technologie. Odlučovač je určen také do země s výskytem hladiny spodní vody nad základovou spárou a je dimenzován pro uložení do plně pojízdné plochy 40 t.
Informace k pokládce a provozu odlučovačů lehkých kapalin lze dohledat v technických listech, jež jsou dostupné na webových stránkách PIPELIFE.cz.